دبستان دوره دوم پسرانه غیردولتی حضرت ابوالفضل(علیه السلام) اداره آموزش و پرورش ناحیه 3 استان اصفهان

نکات مهم تربیتی جهت اطلاع اولیای دانش آموزان

1 ـ والدین باید در همة زمینه ها الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشند .

2 ـ محبت و امنیت از طرف والدین باعث پیشرفت در خلاقیت و نبوغ دانش آموز می شود

3 ـ والدین باید با رفتارهای کودکانة خود با فرزند خود ارتباط برقرار کرده تا او رابطه برقرار کردن را فرا گیرد و خود را در ابراز احساسات و عواطف آزاد ببیند .

4 ـ صبحانة کامل خوردن همراه با آرامش باعث افزایش یادگیری در دانش آموزمی شود .

5 ـ برای دانش آموز خود کتابخانة شخصی ایجاد کنید و او را به کتابفروشی ببرید و حداقل هفته ای یک بار کتاب مورد علاقه اش را تهیه نمایید .

6 ـ سعی کنید به مدت کوتاه به فرزندتان اجازه دهید تلویزیون و ویدئو و کامپیوتر و  ببیند تلاش کنید کتاب جانشین آنها شود زیرا اسفتادة بیش از اندازه در این موارد  خلاقیت او را سرکوب می نماید .

7 ـ دانش آموز در این سن باید هشت ساعت در شبانه روز بخوابد تا ذهنش همیشه بیدار و سرحال باشد .

8 ـ قبول نماییم که نوشتن برای نبوغ و خلاق بار آوردن دانش آموز یک ضرورت است .

9 ـ والدین ، علاقه و محبّت  ، در انجام تکالیف فرزندشان نشان دهند و دانش آموز را هیچکاه مجبور به انجام تکالیف نکنند با تحسین کردن او را تشویق نمایید . بگذارید دانش آموز ، شما را در حال خواندن و نوشتن ببیند تا برای او الگو شوید .

10 ـ هر گز به جای دانش آموز خود ننویسید باید زمینه ای ایجاد کرد که خود او بنویسد  ، همکاری با او در انجام تکالیف بدون نوشتن برای مفید می باشد .

11 ـ از نوشته های او انتقاد نکنید . نکات مثبت نوشته های او را تقویت کنید که موجب سرخوردگی او نشود .

12 ـ تهیة‌ دفتر خاطرات و کمک به او جهت نوشتن خاطرات روزانه موجب بروز علاقة او به نوشتن و شگوفایی بلوغ فکری می شود .

13 ـ وسایل و امکانات نوشتن  و در صورت امکان اتاقی مجزا را برای دانش آموزتان فراهم نمایید . با برنامه ریزی روزانه که با هماهنگی و قبول فرزندتان  تنظیم کرده اید نظم کاری را در او ایجاد نمایید . و جهت حُسن انجام آن پاداش در نظر بگیرید .

14 ـ در خانواده ای که میان افراد آن روابط گرم و محبّت آمیزی برقرار است تبادل فکری و عاطفی از راه سخن گویی بیشتر انجام می گیرد .

15 ـ کودکان و نوجوانان دوست دارند درباره ی راههای انجام دادن امور با آنان مشورت و راهنمایی صورت گیرد ، نه آنکه فقط دستور دریافت دارند .

16 ـ رفتار بزرگسالان از قبیل پذیرفتن فرزندشان به عنوان انسانی شایسته ، توجه و احترام به آنان در ثبات اخلاقی تاثیر فراوانی به جا می گذارد .

17 ـ میان ناراحتیهای خانوادگی و عقب ماندگی درسی دانش آموز ارتباط بسیار نزدیکی وجود دارد .

18 ـ اوقاتی را صرف شناخت واقعی فرزندتان کنید و در کنار او شنوای احساساتش باشید .

19 ـ با درخواست پیشنهاد از فرزند خود ، دادن حق انتخاب ، درخواست کمک از آنها در اموری که توانایی دارند ، احساس ارزشمندی و اهمیّت را در آنها شکوفا نمایید .

20 ـ هرگز به فرزندتان نگویید که شخص بدی است و چون این کار به عزّت نفس او ضرر می زند . رفتار نامناسبی که از او سر زده را دوست نداشته باشید نه خود او را .

21 ـ با تشویق فرزندتان در انجام تکالیف و تمرین های لازم در ایام امتحانات به آنها دلگرمی دهید .

22 ـ دانش آموزانی که والدینشان را در حال خواندن می بیینند اغلب مطالعه کننده بار می آیند و این را می پذیرند که مطالعه کردن از فعالیتهای خیلی مهم است .

23 ـ با تشویق انگیزه ی نوشتن و خواندن را در فرزندتان ایجاد نمایید .( خواند کتابهای مورد علاقه و خلاصه نویسی از آن و بازخوانی برای شما  می تواند در رسیدن به این هدف مؤثر باشد . )

شروع کلاس های فوق برنامه

کلاس های فوق برنامه پایه های چهارم و پنجم از پنجشنبه و به درخواست دانش آموزان آغاز می شود. کلاس های فوق برنامه پایه ششم نیز قبلا آغاز شده است. در پایه چهارم سرکار خانم مالکی و سرکار خانم آخوندی کلاس ها را برگزار می کنند و در پایه پنجم نیز کلاس های ریاضی و علوم توسط سرکار خانم کابلی و کلاس های ادبیات توسط سرکار خانم دکتر موذنی برگزار خواهد شد.

جهت اطلاعات بیشتر با دفتر دبستان تماس حاصل فرمایید.

جشن انقلاب اسلامی

انسان نسبت به هر حادثه ای با خواندن و مطالعه کردن علم حصول پیدا می‌کند اما در برخی مواقع هم نسبت به یک رویداد علم حضور دارد یعنی به صورت عینی حضور دارد و در برخی مواقع هم نقش آفرینی می‌کند اما باید توجه داشت حسی که از این دو ادراک حاصل می‌شود بسیار با هم متفاوت است و یکی از ابزار مهم و تاثیرگذاری که می تواند در بیان و انتقال این حس ها و ادراک نقش مهمی ایفاء کند، مدرسه است.  امروزه با نسل جوانی مواجه هستیم که تقریبا از وقوع انقلاب اسلامی، اطلاعات شهودی ندارند و اطلاعات حصولی آن‌ها هم ممزوج با قرائت های بعضا تحریف شده دیگران است. لذا با توجه به مطالب بیان شده در این هفته برنامه های زیر در دبستان اجرا خواهد شد.

شنبه: زنگ انقلاب و برگزاری مراسم و سر دادن شعارهای انقلابی توسط دانش آموزان و سخنرانی جناب آقای دکتر سیاحیان از جانبازان انقلاب اسلامی

یکشنبه: خواندن سرودهای دسته جمعی و انقلابی

دوشنبه: برگزاری مسابقات نقاشی همگانی به مناسبت ایام الله دهه فجر

سه شنبه: نمایش تئاتر انقلابی

چهارشنبه: اجرای سرود انقلابی

در ضمن در تمام روزهای هفته با توجه به روزشمار انقلاب اسلامی مقاله ای نیز توسط دانش آموزان قرائت خواهد شد.

نظرسنجی

لطفا قبل از تحویل کارنامه فرم نظرسنجی را از طریق پنل مربوطه پر کنید. این کار به ما کمک می کند تا خدمات بهتری را به فرزندان دلبند شما ارائه دهیم.

برگزاری اردو کلاس ششم

کلاس ششم امروز با حضور آقای دکتر اسلامی و سرکار خانم سعیدی و سایر هنکاران بزرگوار به بازدید میدان نقش جهان رفته و از مکان های تاریخی این مکان دیدن نمودند. جهت مشاهده کامل تر عکسها و کلیپ این روز به اینستا مدرسه مراجعه فرمایید.

جشنواره تغذیه سالم

جشنواره تغذیه سالم در دبستان حضرت ابوالفضل و بین تمامی دانش آموزان اجرا شد. از تمام مادران عزیز  که در این امر خطیر ما را یاری نمودند کمال تشکر و سپاس را داریم. همچنین از سرکار خانم یعقوبی نیز کمال تشکر را داریم.

برگزاری جلسات ضمن خدمت اردویی

کلاس های ضمن خدمت اردویی جهت ارتقای سطح اطلاعات اردویی پرسنل دبستان حضرت ابوالفضل برگزار شد. این کلاسها در شعبه وحید و با حضور تمامی همکاران برگزار گردید.

کتابخوانی هفتگی

سه شنبه های با کتاب:

هر هفته سه شنبه ها در هر کجا باشیم زمانی را به کتابخوانی اختصاص می دهیم.

تدریس مجازی

آموزش علاوه بر استفاده از ابزارهای آموزشی و فناوری آموزشی، مستلزم استفاده از عناصر دیگر نظیر: ارتباط متقابل(یادگیری تعاملی)، تخیل و ارائه بازخورد است . تدریس مجازی و یادگیری الکترونیکی با استفاده از عناصر مختلف باعث ایجاد عناصر جدید آموزشی می گردد و به این ترتیب فرآیند فراگیری را جذاب تر می کند. ایجاد جذابیت در یادگیری یکی از دلایل موفقیت آموزش های الکترونیکی است . در صورتیکه از عناصر جدید در سیستم های آموزش الکترونیکی استفاده نگردد، عملا جذابیت های لازم برای آموزش را از دست داده ایم.

با توجه به آلودگی هوا و تعطیلی مدارس از این پس در روزهای تعطیلی با تدریس مجازی در خدمت دانش آموزان عزیز هستیم.

روش های مطالعه مفید در دانش‌ آموزان

هر فردی برای مطالعه بهتر و یادگیری اصولی‌تر باید شرایط اولیه را مهیا کند. دلهره، ترس و استرس از جمله آسیب‌هایی است که ذهن فرد را هنگام مطالعه مختل می کند. عامل دوم تمرکز حواس است، در واقع تمرکز حواس رکن اصلی مطالعه و یادگیری است. مطالعه باید با انگیزه شروع شود و باید کاری کرد که مطالعه و یادگیری برای فرزند لذت بخش باشد. مکان مطالعه باید محیطی آرام و عادی از هرگونه عوامل برهم زننده تمرکز، مانند عکس و پوستر باشد. زمان مطالعه هم از نکات بسیار مهم است. زیرا مطالعه یک امر ذهنی است، به طور معمول صبح زمان مناسبی برای مطالعه است، زیرا مغز به اندازه کافی استراحت کرده و آمادگی لازم برای یادگیری را دارد. مدت مطالعه نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بهترین مدت مطالعه حدود 45 تا 60دقیقه و سپس 15 دقیقه استراحت است. برای یک مطالعه موفق و نتیجه بخش بهتر است دروس مشابه پشت سرهم خوانده نشود زیرا مطالعه کردن دروس مشابه باعث تداخل در یادگیری و ایجاد خستگی ذهن می‌شود. یکی از اصول اساسی در مطالعه استمرار است، بهترین شیوه مطالعه این است که دانش آموزان بعد از بازگشت از مدرسه و ساعتی استراحت، به انجام مطالعه دروس همان روز بپردازد تا یادگیری او بعد از کلاس کامل شود. داشتن نظم و یادداشت برداری در مطالعه از اصول دیگر است. 

ادامه مطلب...